Olen syntynyt Virroilla 1961 heinäkuussa, jolloin mustikat olivat juuri kypsyneet. Tukka hulmuten, vain vähän toisella vuodella ollessani, seurasin vanhempiani ja sisartani Ruotsiin, Trelleborgiin, jossa kävin kouluni aina 12-vuotiaaksi asti. Rauman kaupunkiin muutimme 70-luvulla paluumuuttajina. Siellä suoritin myös ylioppilastutkinnon. Kulttuuri ja taide täyttivät elämäni nuoresta pitäen. Opiskelin käsityöalaa tullakseni käsityöopettajaksi, mutta tie vei kuitenkin ensin video- ja televisiotuotannon tradenomin tutkinnon jälkeen kulttuurituottajan ylempään korkeakoulututkintoon ja vasta sitä kautta opettajakorkeakouluun ja kulttuurialan ammattiopettajan tutkintoon.
Olen ollut kulttuurisihteerinä Virtain kaupungissa vuodesta 2004 lähtien. Olen luonteeltani innostaja, ohjaaja, opettaja. Olen tehnyt ja teen mielelläni työtä kolmannen sektorin kanssa. Pikkupaikkakunnalle suunnatut, korvamerkitsemättömät pennoset kulttuuria varten eivät riittäisi mihinkään, jos joutuisin kaiken ostamaan ammattilaisilta. Siksi teemme itse ja yhdessä.
Olen vuosien varrella kirjoittanut useita näytelmiä, ohjannut teatteria, runoesityksiä, tuottanut isoja ja pieniä tapahtumia yhdessä virtolaisten kanssa. Olen vahvasti sitä mieltä, että kulttuuri on ihmisyyttä ja ilman sitä ihminen on henkisesti tyhjä. Kulttuuri yhdistää, avartaa, virkistää, sivistää ja antaa sisällön elämälle.
Olen huomannut, että itse tunnen erityistä onnea ja tyydytystä silloin, kun saan kulttuurin kautta ihmiset löytämään itsestään jotakin uutta ja tuntemaan onnistumista. Ohjaan teatterin kautta mielelläni heitä, joita ujous ja arkuus on vaivannut ja ollut esteenä itsensä toteuttamiselle. Tunnen voitonriemua, kun näen tällaisen ihmisen heräävän kukoistukseen vaikkapa näyttämöllä.
Runoilija olen ollut lapsesta lähtien. Katselen maailmaa ympärilläni, ihmisiä ja elämää vähän niin kuin heinänkorsi suupielessä, itsekseni pohtien. On niin paljon mielenkiintoista nähtävää ja koettavaa ihan vaan paikallaan seistenkin. Runoja kirjoittaessani siirrän ajatuksiani paperille. Hassuja mietteitä, jotka saavat minut hymyilemään itsekseni.