 978-952-81-1915-9 nid. Sivuja: 92 siv. Hinta: 25,00 € (Sisältää toimituskulut Suomeen) Lisää kirja ostoskoriinKerro kirjasta kaverille | Ruusuja ja salviaaRauno MäkeläSurut ja murheet helposti huomaan
ilon ja toivon yhtä helposti ohitan
vaikka niitä tarjolla joka päivä
omissa aatoksissa
arjen touhuissa juhlahetkissä
läheisten kanssa elellessä.
Rauno on tehnyt työnsä lääkärinä ja kouluttajana. Hän on julkaissut mm. elämänkertansa Kohti viisautta ja kohtuullisuutta sekä runokokoelmat Elämä on ihmeellistä ja Yli laidan. Tämä kokoelma pohtii sekä ikäihmisen suruja ja onnen tunteita että nuoren intohimoista elämää, iloja ja ahdistuksia.
Ronjalle runous on kuin uusi kieli, jota hän vasta opettelee. Joskus runous kuulostaa samalta kuin viron kieli suomalaiselle, jotkut sanat ymmärtää, toiset taas menevät aivan ohi. Tämä on ensimmäinen kerta, kun hän julkaisee runojaan. Nyt on hänen aikansa testata kielitaitojaan.
|